Stan zdrowia ucznia
"Pracuję w szkole zawodowej jako pedagog. Nauczyciele zgłosili się do mnie z następującą sytuacją: jeden z uczniów podczas zajęć miał prawdopodobnie napad padaczkowy – nie jesteśmy pewni, ponieważ rodzice nie zgłaszali nam, iż syn cierpi na jakiekolwiek zaburzenia neurologiczne. Co więcej, sytuacja ta ma miejsce nie po raz pierwszy. Poprosiłem rodziców o rozmowę, jednak nie chcą ujawnić, co dzieje się z synem, zasłaniając się prawem do ochrony danych osobowych. Choć zdaję sobie sprawę, że rodzic nie ma obowiązku podawania tego typu danych szkole, odnoszę jednak wrażenie, że ta sytuacja zagraża zdrowiu i życiu dziecka – w naszej szkole uczniowie wykonują prace przy maszynach; podczas napadu może dojść do uszkodzenia ciała ucznia. Ponadto, gdyby kadra pedagogiczna wiedziała, co dolega uczniowi, mogłaby zareagować w odpowiedni sposób. Proszę o odpowiedź na pytanie: jakie działania może podjąć szkoła w takiej sytuacji?"
Uczeń sprawcą przemocy seksualnej
„Jestem dyrektorem zespołu szkół: podstawowej oraz gimnazjum. Jeden z uczniów naszego gimnazjum przejawia niepokojące zachowania – często w rozmowach z innymi uczniami porusza tematy seksualne, wyraźnie jest też odtrącany przez rówieśników. Wczoraj otrzymałam od psychologa szkolnego informację, iż chłopiec wciągnął do toalety kolegę z 5 klasy szkoły podstawowej i obnażył się przed nim. Nie wiemy, jak potraktować te zachowania – czy można tu mówić o przemocy seksualnej wobec młodszego ucznia? Jakie działania byłoby najlepiej podjąć? Rodzice zostali wezwani na rozmowę, psycholog rozmawiał także z każdym z uczniów osobno. Co jeszcze, jako szkoła, powinniśmy zrobić?”
Podejrzenie wykorzystania seksualnego ucznia
"Jestem nauczycielką w szkole podstawowej, mam wychowawstwo w 4 klasie; wśród moich uczniów jest chłopiec, którego zachowania bardzo mnie niepokoją. Nie wiem, czy nie przesadzam, ale mam podejrzenia, że mógł być wykorzystywany seksualnie. Co mogę zrobić, jeśli nie jestem pewna? Nie chciałabym zlekceważyć niepokojących sygnałów, ale boję się też skrzywdzić niewinnych ludzi."
Materiały edukacyjne do przygotowania zajęć
"Jestem nauczycielem w gimnazjum. W klasie, gdzie jestem wychowawcą obserwuje, że wszyscy moi uczniowie korzystają ze smartfonów, cały czas są podpięci do internetu – sprawdzają fejsbuka i robią mnóstwo innych rzeczy w sieci. Mam taki pomysł, żeby zrobić im jakieś zajęcia z zagrożeń w internecie, wydaje mi się to ważne. Ale tu pytanie do was, bo nie mam pomysłu, gdzie mogłabym poszukać takich materiałów?"
Ciąża nieletniej uczennicy
"Nasza 16 -letnia uczennica jest w ciąży. Zastanawiamy się wspólnie z dyrekcją, jak wyglądają rozwiązania prawne, w takiej sytuacji. Pytam o jej dalszą naukę."