Początek roku szkolnego – jak wspierać dziecko?
Wakacje to dla dzieci czas oddechu od szkolnej rutyny, odrabiania lekcji, klasówek i projektów. Dwa letnie miesiące to również okres zdobywania nowych doświadczeń, zwiedzania, przygód i relaksu. Na myśli o pierwszym dzwonku dzieciom może towarzyszyć ekscytacja i zadowolenie, ale może pojawić się też niepokój czy zwątpienie. Trudności w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości mogą pojawić się zarówno u dzieci, które idą do pierwszej klasy, jak i u doświadczonych uczniów.
Na co zwrócić uwagę?
PIERWSZOKLASIŚCI - NOWA SZKOŁA – NOWA KLASA
Dzieci mogą martwić się tym, jak ułoży się im w nowej szkole lub klasie. Mogą obawiać się braku akceptacji ze strony rówieśników, problemów w nauce czy trudnych do sprostania wymagań nauczycieli.
To naturalne, bo do końca nie wiemy, jak będzie w nowym miejscu i co nas spotka w nieznanej sytuacji. W miejscach, do których jesteśmy przyzwyczajeni, możemy czuć się bezpieczni, bo wiele osób i rzeczy jest nam znajomych.
Zwykle jest jednak tak, że zmiany są potrzebne i dobre. Dzięki nim dzieci mogą uczyć się, doświadczać i poznawać nowe rzeczy. Tak może być również w przypadku zmiany szkoły. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, że szkoła to nie tylko stres i nauka. To także szansa na nowe przyjaźnie, zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie zainteresowań, oraz że aby oswoić się z nowym miejscem i poczuć w nim dobrze i swobodnie, potrzeba czasu.
POWRÓT DO SZKOŁY PO WAKACJACH
Wakacje to w porównaniu do szkolnej rutyny, czas odpoczynku i wolności. Stawienie czoła porannemu wstawaniu, zaangażowania podczas lekcji czy odrabiania prac domowych może nie być gładkim procesem. Dzieci mogą mieć również problemy w ponownym dostosowaniu się do zasad panujących w szkole. Trudności mogą przysporzyć również wyższe niż w latach poprzednich wymagania lub pojawienie się w szkole nowego nauczyciela.
Źródłem stresu mogą być także relacje rówieśnicze. Jeśli dziecko nie dogadywało się z kolegami i koleżankami przed wakacjami, to sytuacja może powtórzyć się również po nich. Pamiętajmy, że dzieci, które doświadczyły przemocy rówieśniczej mogą silnie przeżywać powrót do szkoły już na kilka tygodni przed pierwszym dzwonkiem.
NIECHĘĆ DO SZKOŁY
Jeśli niechęć dziecka do chodzenia do szkoły będzie utrzymywała się dłużej warto zastanowić się, co ma na nią wpływ. Najczęściej dzieci mówią, że nie lubią chodzić do szkoły, ponieważ:
- są przemęczone obowiązkami
- stresują się nauką, są pod silną presją
- w szkole panuje niemiła atmosfera (rówieśnicza, ze strony grona pedagogicznego lub wywołana przez jednego nauczyciela/-kę)
Na to, że dziecko nie chce chodzić do szkoły wpływ może mieć również sytuacja domowa – kłopoty rodzinne lub chęć sprostania wymaganiom, jakie rodzice stawiają dzieciom.
Rodziców chcących porozmawiać o dzieciach w kontekście rozpoczęcia roku szkolnego zapraszamy do dzwonienia do bezpłatnego Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100, który jest czynny pod poniedziałku do piątku, od 12.00 do 15.00.